Luksus Saunagus Marathon Nytårstema

Læs venligst alt nedenstående info og tilmeld på knappen nederst på siden.

Opdatering 11. januar:
UDSOLGT! 25 ud af 25 pladser er booket.

Klik her for næste saunagus marathon den 31. januar.

Om gusmestrene


Maria Bjerregaard

Uddannet ved Det Danske Saunaselskab og gusmester.dk, samt gennemført kursus i røgelsesbrug til saunagus hos JustSauna. Tidligere gusmester på Kajakhotellet på Amager (1–2 gange ugentligt siden 2023) og tidligere indehaver af Hjemmegus.dk. Nu bosat i Vordingborg, hvor hun fortsætter sin passion for saunagus i nye omgivelser i Vandhuset hver onsdag.

Maria har desuden gennemført uddannelse som naturterapeut hos Vinatur og inddrager naturlige elementer og meditationsøvelser i sine gus-sessioner.

“Jeg kombinerer klassisk guskunst med moderne sanseformidling gennem musik, vejrtrækningsøvelser og intense dufte – en oplevelse, hvor varme, duft og lyd smelter sammen i et flydende flow, der skaber en pause fra hverdagens stress og jag. Velkommen til pausen.”

 

Søren Tolstrup

Til denne saunagus marathon har Maria inviteret sin gode ven og kollega som gæste-gusmester. Han er også uddannet hos Det Danske Saunaselskab.

“Jeg glæder mig til at komme forbi og gæsteguse i DGI Huset Vordingborg og forkæle jer med mit nærvær, lækre olier og gode varme. Jeg har lavet saunagus i over tre år og har erfaring fra både Sauna House Nordhavn, Insights Cph, Kajakhotellet og Plugin Heat Club. Så kom endelig forbi til dette luksus marathon den 17. januar!”.

Her kan du søge, f.eks. efter "holdsport"