Foredrag med Cecilie Frøkjær
Onsdag den 14. januar 2026

Sted: DGI Huset Vordingborg
Dato: Onsdag d. 14. januar 2026
Tid: kl. 19.00. Dørene åbner kl. 18.30.
Foredraget forventes at vare 2 x ca. 50 min. med 15 minutters pause.
Billetpris: 199 kr.
Unummererede siddepladser.
Mennesker, der gjorde en forskel for Cecilie Frøkjær
I snart 30 år har Cecilie Frøkjær mødt tusindvis af mennesker – kendte kongelige, skuespillere, forfattere, politikere og mange andre med unikke historier. Nogle af disse møder har sat meget dybe spor og formet den måde Cecilie lever sit liv på. Med varme, humor og selvironi deler Cecilie Frøkjær den vigtigste indsigt og øjeblikke fra møderne med mennesker, der tør tænkestort, udfordre sig selv og inspirere andre.
Foredraget er fuld af sjove anekdoter og livsbekræftende fortællinger. Hør bl.a., hvad Cecilie har lært af Lise Nørgaard, Casper Christensen og Nikolaj Kirk – og hvad de kan lære os alle sammen.
Glæd jer til et sjovt og rørende foredrag, hvor I også får værdifulde tanker med hjem.


Om Cecilie Frøkjær
Cecilie Frøkjær er uddannet journalist og forfatter til flere biografier. Hun var i mange år vært på Go’ Morgen Danmark på TV 2 og modtog i den forbindelse prisen som “Årets TV-vært” fem år i træk. Som vært er hun kendt for sin humor-istiske og nærværende stil og for at udvise en oprigtig interesse for de menne-sker hun møder.
Hun var fantastisk og en skøn kvinde. Publikum var meget begejstrede.
FOF Djursland
Cecilie Frøkjærs lune og humor, som vi kender fra tv-skærmen, skinnede også tydeligt igennem ved foredraget. Hendes uhøjtidelighed er med til at skabe en afslappet og morsom stemning.
Aalborg Kongres & Kultur Center
Vores forventninger blev til fulde indfriet, med en veloplagt og sjov Cecilie. Der blev bragt emner op, som både var humoristiske og som gav stof til eftertanke. Cecilies personlighed og formidable evne til at underholde var en stor succes.
AAIG Aabenraa